Спитайте нас
WhatsApp Viber Mail Phone
22.01.2021
Транспортний податок в Україні 2021: за які авто потрібно платити і чи можна уникнути сплати?
У Податковому кодексі України є стаття 267, яка містить положення т.зв. "Транспортного податку". Платити його зобов'язані всі українці, які мають авто преміум-класу вартістю вище певного рівня. Зовсім недавно вона стала предметом нової хвилі обговорень, так як стало відомо, що Кабінет Міністрів планує розширити ставку вартості машин, за які потрібно платити. На щастя, на даний момент законопроект не прийнятий і положення податку на авто залишаються незмінними.

У народі транспортний податок отримав назву "податку на розкіш": справа в тому, що його ставка досить велика - 25 тисяч гривень. Саме стільки потрібно платити власнику авто в Україні щороку.
Хто зобов'язаний платити «податок на розкіш»?
Платниками транспортного податку є всі фізичні і юридичні особи, які мають у своїй власності зареєстровані легкові авто, що відповідають двом критеріям:
Мають вік не більше 5 років з моменту випуску (включно);
Їх середня ринкова ціна становить понад 375 розмірів мінімальної доходу в Україні. (На даний момент це становить 1 771 125 грн - 375 × 4723).
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів здійснює Міністерство економічного розвитку. У своїх розрахунках воно використовує затверджену Кабінетом Міністрів України методику. В її основі не ціна, зазначена в договорі купівлі-продажу, а спеціальна формула:
Сср = Цн х (Г / 100)
де Рср - середня ринкова вартість машини,
Цн - вартість нової машини в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму двигуна, типу палива,
Г - коефіцієнт коригування ринкової вартості машини з урахуванням терміну експлуатації транспортних засобів. Він міститься у відповідній Постанові Кабміну.
Мінекономрозвитку щороку розраховує за цією формулою середньоринкову вартість автомобілів і кожен раз до 1 лютого звітного року розміщує на своїй сайті список легкових авто, за які потрібно платити транспортний податок.

Таким чином, українцям не потрібно самостійно визначати, чи є їх авто об'єктом "податку на розкіш": на сайті Мінекономіки можна перевірити середньоринкову ціну свого транспортного засобу на спеціальному онлайн-калькуляторі.
Як відбувається сплата податку
Фізичні особи сплачують транспортний податок на підставі податкового повідомлення-рішення. Його відправляють або вручають платнику податків за місцем реєстрації до 01 липня податкового року. Термін оплати - 60 днів.

Юридичні особи сплачують податок за іншою схемою: вони повинні самостійно визначити суму податку і до 20 лютого звітного року подати податкову декларацію. Сама сума при цьому ділиться на 4 рівні частини і сплачується авансовими платежами кожен квартал до 30 числа місяця, який слідує за звітним кварталом.
Чи можна не платити транспортний податок?
Якщо ваш автомобіль підпадає під положення транспортного податку, то у вас лише дві потенційних можливості не платити цей податок. Податкове повідомлення можна оскаржити або в адміністративному, або судовому порядку.

У першому випадку ефективність - при подачі скарги в вищестоящий податковий орган для адміністративного вирішення питання - досить низька. Подібних скарг дуже мало і всі вони задовольняються "податківцями".

У другому випадку - при вирішенні питання в судовому порядку - ймовірність позитивного результату набагато вище. У свіжої судової практики і позиціях Верховного Суду є, як мінімум, кілька прикладів вдалого оскарження податкового рішення по транспортному податку. Зокрема, у вересні 2020 року Херсонський окружний адміністративний суд звільнив платника податків від сплати податку на авто на підставі невідповідності окремих характеристик авто заявленим характеристикам від Мінекономіки. Тобто, якщо в переліку машин транспортного податку відсутня саме ваш автомобіль, з конкретним видом палива, маркою, моделлю, модифікацією, об'ємом двигуна, то цілком реально отримати позитивне судове рішення. Головну роль тут відіграє точність. Звірте опис вашого авто на сайті Мінекономіки і в документах на транспортний засіб.

В іншому рішенні, винесеному також у вересні 2020 року Окружним адміністративним судом м.Києва сплата податкового повідомлення було скасовано на тій підставі, що фактичний обсяг двигуна не відповідає обсягу, зазначеному в переліку машин на сайті Мінекономіки. Відмінність була абсолютно несуттєвим і чисто формальним, але ця неточність дозволила платнику податків добитися перемоги в суді.
2021 © Всі права застережені. БрокБуд